Vosa obecná

    AKUTNÍ PROBLÉM VOLEJTE IHNED ! 

                                                                             Vosa obecná  (Vespula vulgaris)         

Charakteristická je černožlutě pruhovaným zadečkem. Velká je 10 až 19 mm. U samečků se uvádí průměrná délka 17mm. Samičky 19 mm a dělnice 13 mm. Samice a dělnice tohoto druhu mají tří žluté skvrny na čelním štítku s podélným tmavým pruhem a podél žlutých spánků s černou skvrnu uprostřed. 

Vosy žijí pospolitě v dokonalých stavbách, které si přijdou z papírovité hmoty vyrobené ze starého dřeva. Nemají rádi přímé světlo, svá hnízda vyhledávají často v zemi v opuštěných myších, či hraboších dírách nebo pod střechami zahradních chatek, domů a kůlen. Staví si hnízdo o průměru asi 20 až 30 centimetrů. Hnízda vos jsou jednoletá, vosy je nikdy znovu neosidlují.

V hnízdě vos může být, podle druhu, několik set až několik tisíc jedinců. Milují i sladké zralé ovoce, oblíbené jsou pro ně i nanuky, zmrzliny, limonády, zkrátka vše sladké. Vosy sami o sobě na člověka neútočí, ale nesnáší prudké pohyby kolem sebe.

Je bodnutí vosou nebezpečné ?

Vosy jsou vyzbrojeny silnými kusadly a žahadlem. Vosí žihadlo je opatřeno zpětnými háčky, a po bodnutí přežije a po pár dnech vás může píchnout znovu. Stále více lidí je alergických na vosí jed.

V A R O V Á N Í !

Pokud po bodnutí vosou, stejně jako po bodnutí sršněm,  pociťujete potíže s dýcháním, vyhledejte bez odkladu lékařskou pomoc 

tel. 155, popř. 112. 

Zřejmě máte silnou alergii na bodnutí vosou, a hrozí vám anafylaktický šok, což se projevuje dušením, otokem a pokles tlaku krve.

Pro odstranění vos včetně hnízd. Volejte denně včetně SO, NE  od 8:00-20:00 hod. 

Copyright © 2024 | DERASPOL s.r.o. +420606060361 email:deraspol.info@gmail.com